تهویه استخر/سونا/جکوزی

تفریحات آبی و همچنین استفاده از استخر ، جکوزی و سونا طرفداران بسیار زیادی به عنوان سرگرمی و ورزش در سراسر دنیا دارد. ارائه یک طرح خوب برای استخر مستلزم پیش بینی تسهیلات لازم برای شناگران و تدارک دیدن سیستمی کارآمد جهت تصفیه مداوم و گرم کردن آب استخر می باشد در غیر اینصورت محیط استخر به محلی برای گسترش انواع بیماری های پوستی و روده ای تبدیل خواهد شد .
می توان استخر ها را از لحاظ سرپوشیده بودن یا نبودن به دو بخش تقسیم کرد که هر یک به فراخور محیط خود نیاز به تجهیزات تاسیسات و موتورخانه مخصوص به خود می باشند چرا که در استخرهای روباز نیاز به گرم کردن محیط نیست . در صورت سرپوشیده بودن استخر های شنا نیاز به تهویه سالن، وجود دارد. سالن مورد استفاده باید در درجه حرارت مناسب و رطوبت مطلوب باشد. برای تامین این درجه حرارت باید از وسایل سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد.
دمای ایده آل برای ورود آب به استخر 80⁰F می باشد و برا ی جبران اتلاف حرارتی آب استخر با زمین و هوا باید یک مبدل حرارتی (آبگرمکن) در مسیر بین موتورخانه و استخر قرار دهیم . در استخرهای تجاری عموما یک آبگرمکن برای دوش ها و یک دیگ کوچک یا مرکز تهیه بخار برای اتاق های سونا در نظر گرفته می شود .
در استخرهایی که بصورت تفریحی در آخر هفته مورد استفاده قرار می گیرد به لحاظ اقتصادی بهتر است که فقط در زمان استفاده از آبگرمکن و قبل از آن روشن شود .
با پیشرفتهایی که در چند سال اخیر حاصل شده است، شیوه ها و مفاهیم طراحی استخرها تغییر پیدا کرده و ویژگی های جدیدی به آنها اضافه شده است. طرح های جدید با توجه به توصیه های مشاوران استخرسازی درباره چیدمان، استقرار و شکل استخر تهیه می شوند. مهندسان تاسیسات نیز باید مطابقت داشتن کلیه تجهیزات استخر را با مقتضیات جریان و فیلتراسیون آن مورد بررسی قررار داده و تایید کنند. البته ملاحظات دیگری چون سیستم های الکتریکی، نوع پمپ ها، نوع فیلترها و شیمی آب نیز وجود دارند.

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *