فن کویل

فن کویل یکی از مهم ترین تجهیزات تهویه مطبوع هستند که در دسته تجهیزات ساختمانی قرار می گیرند. این تجهیزات در مدل های متنوع طراحی و تولید می شوند که هر کدام دارای ویژگی ها و امکانات مخصوص به خود هستند. در این مطلب توضیح مختری درباره فن کویل، انواع فن کویل و طرز کار این تجهیزات بیان کنیم. اگر قصد دارید یک دستگاه فن کویل کم صدا خریداری کنید و یا کسب و کار شما در زمینه تجهیزات ساختمانی است، مطالعه این مطلب می تواند برای شما مفید باشد. با ما همراه باشید.

دستگاه فن کویل چیست؟

فن کویل (Fan Coil Unit) یا به طور اختصار، FCU، یک دستگاه بسیار ساده است که به منظور تهویه مطبوع محیط مورد استفاده قرار می گیرد. یک دستگاه فن کویل از مبدل حرارتی (کویل سرمایشی-گرمایشی) و یک فن تشکیل شده است. مبدل حرارتی این دستگاه مسئول خنک کردن و همچنین گرم کردن فضا است. از انواع فن کویل برای تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می شود.

انواع دستگاه های فن کویل معمولاً به واسطه یک جعبه مخصوص که برای نصب آن ها به کار می روند در محل نصب می شوند و از این طریق، درجه حرارت فضای مورد نظر را کنترل می کنند. اساس عملکرد فن کویل ها بر مبنای گردش جریان آب گرم و سرد در سیستم داخلی آن است؛ طرز کار فن کویل را در ادامه این بحث توضیح خواهیم داد.

به طور کلی فن کویل ها به انواع فن کویل های دیواری ، کانالی (سقفی توکار) ، زمینی ، کاستی (یک ، دو و چهار طرفه ) و فن کویل کف خواب (دفنی) دسته بندی می شوند. تنظیمات این دستگاه ها به دو صورت دستی (تنظیم دستگاه با سوئیچ کنترل) و به صورت خودکار از طریق ترموستات دما قابل اجرا است. ترموستات می تواند جریان آب و همچنین سرعت حرکت فن را تنظیم کند. انواع فن کویل معمولاً دارای آلودگی صوتی کمی هستند اما با پیشرفت فناوری، امروزه استفاده از فن کویل های کم صدا مورد استقبال بازار قرار گرفته است.

آشنایی با طرز کار فن کویل

فن کویل ها به دستگاه هایی اطلاق می شود که برای تهویه مطبوع فضا استفاده می شوند. فن کویل ها جریان هوای محیط را دریافت کرده، پس از تبادل حرارتی درون دستگاه، هوای خنک یا گرم شده را به سمت بیرون می فرستند. آب سرد فن کویل توسط دستگاه چیلر و آب گرم نیز توسط بویلر یا پکیج تامین و از طریق لوله کشی به آن ارسال می شود و فن با دمیدن هوا از اطراف کویل ، هوا را سرد یا گرم میکند . همچنین این دستگاه کار فیلتر کردن هوا را با استفاده از فیلترهای قابل شستشو انجام می دهد .

هر دستگاه فن کویل بصورت مستقل از سایر دستگاه ها کنترل شده و با کنترل جریان آب ورودی به کویل یا دور فن ، دمای مورد نیاز تنظیم می گردد . برای محیط های وسیع فروشگاه ها و اداره ها یا مراکز تجاری و تفریحی باید تعداد بیشتری فن کویل برای تهویه مطبوع محیط نصب شوند. انتخاب مکان مناسب نصب این تجهیزات قوانین و اصول ویژه ای دارد که از سوی مهندسان و کارشناسان تأمین می شود.

مزایا و معایب انواع فن کویل چیست؟

علی رغم اینکه فن کویل ها تجهیزات بسیار ایده آل و کارآمد برای تهویه مطبوع ساختمان ها هستند و مزایای زیادی در این زمینه دارند اما دارای محدودیت هایی نیز هستند.

مزایا :

  • خنک سازی محیط با راندمان بالا
  • انعطاف پذیری فن کویل ها در نصب در مکان های مختلف
  • با استفاده از فن کویل تجهیزات مرکزی سرمایشی/گرمایشی کوچکتر می شوند
  • این سیستم صرفا نیاز به لوله کشی دارد که فضای کمتری نسبت به کانال کشی اشغال می کند
  • نصب لوله کشی و سیم کشی راحت تر از کانال کشی می باشد
  • بخش های بدون سکنه ساختمان می تواند خاموش باشد که موجب صرفه جویی در هزینه ها می گردد

محدودیت ها :

  • این سیستم ها نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به سیستم های تمام هوا دارند
  • در حالت سرمایش برای تخلیه آب ناشی از تقطیر بخار آب موجود در هوا بر روی کویل از یک لوله تخلیه از جنس گالوانیزه استفاده می شود
  • نصب شیرهای آب سرد (چیلر فن کویل) و شیرهای کنترل آب گرم در حالتی که باید بر روی سقف نصب شوند با مشکل مواجه می شود. عبور لوله های آب سرد و گرم از روی سقف، کار دشواری است و به طراحی ویژه ای نیاز دارد

انواع سیستم های فن کویل

علاوه بر سیستم های فن کویل کم صدا که کاربردهای گسترده ای در صنعت و ساختمان دارند، برخی دیگر از انواع فن کویل نیز وجود دارند که برای مصارف خاص مناسب هستند و به صورت کاملاً اختصاصی، طراحی و تولید می شوند. انواع فن کویل برای نصب در سیستم های تهویه مطبوع عبارتند از:

فن کویل با فشار پایین (Low Pressure Fan Coils):

این نوع فن کویل را می توانید در محیط های معمولی مانند اتاق خانه ها یا منازل مسکونی نصب کنید. این دستگاه قابلیت نصب به صورت عمودی و افقی را دارد. شکل زیر، فن کویل با فشار کم را نمایش می دهد.

فن کویل های با عملکرد بالا (High Performance Fan Coils):

این دستگاه یکی از انواع فن کویل های کم صدا و بسیار ایده آل برای نصب در سیستم های تهویه مطبوع است. قابلیت عملکردی در فشار عملیاتی بالاتر، امکان مبادله حجم هوای بیشتر و کار کردن با صدای کم، مهم ترین مزیت این فن کویل می باشد. شکل زیر، نمایشی از فن کویل با عملکرد بالا می باشد.

فن کویل های از لحاظ سرمایشی-گرمایشی:

فن کویل‌ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله می توان سفارش داد . فن کویل‌های دو لوله دارای یک لوله جهت رفت و یک لوله  جهت برگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای ورود آب به کویل‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند هم‌زمان آب سرد و گرم را وارد کویل‌های خود کنند. با وجود این نوع فن کویل‌ها می‌توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای خنک کردن یا گرم کردن مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فن کویل های از لحاظ تامین هوای تازه:

فن کویل ها معمولاً به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. حالت اول فن کویل صرفا وظیفه تامین حرارت و برودت مورد نیاز را بعهده دارد و هوای تازه توسط هواساز مرکزی تامین و پس از فیلتراسیون و توسط کانال های توزیع هوا به محیط منتقل می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد. در این حالت میزان بار سرمایی وگرمایی توسط  ترموستات بکار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می‌گردد. در حالت دوم علاوه بر تأمین حرارت و برودت مورد نیاز، وظیفه تأمین هوای تازه را نیز بعهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در محل توزیع می‌کند. از محاسن این روش می‌توان به کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فیلتراسیون هوای تازه از معایب این روش می‌باشد.

سقفی توکار UTFC-metal Koppel-Aircon-1-2_5Hp-Split-Type-Basic-Front Koppel-Ceiling-Cassette-Chilled-Water-Fan-Coil-Unit1 Hitachi_SmartFlex_VRF_2Way_Cassette_Indoor_Unit Verto-Ducted-FCU-e1495673059880 District-Cooling-FCU