اگزاست فن چیست

اگزاست فن نوعی از فن است که در مراکز صنعتی ، آشپزخانه های رستوران ها و صنعتی ، گاراژها و … هوای آلوده را توسط هواکش ها تخلیه نموده و در نتیجه گاز، بخار، گرد و غبار و مواد معلق ناشی از مراحل تولید را از محیط خارج می کند. ساده ترین شکل این دستگاه در خانه هر یک از ما در حمام و آشپزخانه وجود دارد .
در خانه شما اتاق های خاصی وجود دارند که مستعد مشکلات ناشی از رطوبت محلی هستند یعنی آشپزخانه، حمام، لباسشویی و سونا (اگر شما هم داشته باشید). بخار تولید شده توسط پخت و پز، آب گرم و خشک کن لباس می تواند تاثیر قابل توجهی بر آب و هوا در خانه شما داشته باشد. این رطوبت می تواند با ایجاد مشکلات مربوط به کپک و قالب، روی دیواره ها و سقف ها تاثیر بگذارد. یک فن اگزوز یک راه حل ساده برای این مشکل است.
اگزاست فن ها معمولا در دو حالت گردش هوا و یا خروج هوا مورد استفاده قرار می گیرند. در حالتی که از اگزاست فن ها در گردش هوا استفاده شود، هوا پس از فیلتر شدن دوباره به محیط باز می گردد.
از مزایا را شامل می شود، از جمله پاک شدن هوا از آلودگی و گرمای بیش از حد اشاره کرد
سیستم کارخانه فن خروجی که باعث می شود گردش هوا از طریق مکیدن هوا در اتاق و در نتیجه جذب هوای تازه از خارج از اتاق یکی از بهترین راه حل ها برای حفظ کیفیت هوا در منزل / دفتر شما باشد هوا در اتاق خنک تر و پاکتر می شود، علاوه بر استفاده از طرفداران اگزوز نیز محیط زیست سازگار تر است.

انواع اگزاست فن ها
اگزاست فن ها با توجه به جهت جریان هوا نسبت به محور فن به دو دسته تقسیم میشوند :

 فن های محوری یا axial : در فن های اکسیال جریان هوا موازی محور فن است . سه نوع عمده فن های محوری فن های پروانه ای ، فن های لوله محوری و فن های پره محوری یا جت فن می باشند

 فن های گریز از مرکز یا سانتریفوژ : این نوع فن ها به وسیله نیروی گریز از مرکز ، هوا را به جریان می اندازد . در این گونه فن ها زاویه ورود و خروج هوا 90 درجه است . فن های سانتریقوژ معمول ترین فن های مورد استفاده در صنایع هستند . در این فن ها ، هوا از بخش پروانه به سمت پره ها حرکت کرده و انرژی جنبشی آن زیاد می شود. این انرژی جنبشی قبل از ورود به بخش خروجی با انرژی فشاری تبدیل شده و در نتیجه فشار هوا بالا می رود .

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *